Kryzys w związku to sytuacja, która prędzej czy później dotyka każdą parę. Ważne jest, aby w porę zauważyć pierwsze oznaki kryzysu i móc zacząć pracować nad obudowaniem więzi i relacji między partnerami. W momencie, gdy zaczniemy lekceważyć pierwsze syndromy pojawiającego się kryzysu, problem będzie się narastać w czego konsekwencji możemy utracić partnera. Chcąc zażegnać kryzys w związku, potrzebne są chęci obojga partnerów. Jak pokonać kryzys w związku i jak z nim walczyć?
Powstały kryzys w związku wcale nie musi kończyć się rozstaniem – zdecydowanie łatwiej jest spróbować naprawić nadszarpniętą relację. Ważne jest, aby oboje partnerów było gotowych walczyć o swój związek i zdobyć się na niezbędny kompromis. Tylko z odpowiednim zaangażowaniem w odbudowę relacji możecie razem zażegnać powstały kryzys. Jeśli jedno z was nie przejawia się zaangażowaniem, droga do zacieśnienia relacji może być trudna. Zatem co robić, gdy w udanym związku wszystko zaczyna się psuć?
Kryzys w związku – oznaki
Przypadkowa kłótnia wcale nie musi oznaczać, że mamy do czynienia z powstałym kryzysem w związku. W łatwy sposób możemy odróżnić poważny kryzys od chwilowego nieporozumienia czy sprzeczki. Przede wszystkim wszystko zależy od długości jego trwania oraz intensywności symptomów. Spięcia i kłótnie w związku to normalność każdej pary, niezależnie od wieku czy stażu. Chwilowe zgrzyty między partnerami, po których wyrzucane są wszelkie negatywne emocje, są na porządku dziennym większości z nas. Gorzej, jeśli kłótnie zastępuje obojętność, wrogość i złe nastawienie do drugiej osoby. To pierwsze oznaki, które sugerują, że przestaje nam zależeć na naszym związku. Takim sposobem z dnia na dzień oddalamy się od siebie jeszcze bardziej. Możemy odnieść wrażenie, że nasza partner staję się dla nas obcy, ponieważ kontakty ograniczają się tylko do relacji służbowych. Nie ma tu miejsca na zbliżenia, czułości czy jakąkolwiek bliskość fizyczną w postaci seksu.
Jeśli w ten sposób wyglądają Twoje relację z partnerem to znak, że jest to kryzys w związku, który wymaga interwencji.
Przyczyny kryzysu w związku
Aby móc walczyć z powstałym kryzysem w związku, należy znaleźć jego przyczynę. Przeważnie do zgrzytu dochodzi kiedy pod dywan zamiatane są zwykłe błahostki, o których nie rozmawiamy z partnerem. W związku powinna panować zasada, w której każdy napotkany problem jest analizowany i przedyskutowany, tak by więcej do niego nie powracać. Niestety często problemy, które są bagatelizowane prędzej czy później powrócą ze zdwojoną siłą. Jeśli w relacji pojawia się jakiś problem, coś nas zaczyna drażnić czy męczyć, powinniśmy porozmawiać o tym z naszym partnerem. Tak na prawdę nie ma osoby na świecie, która domyśliła by się wszystkiego bez żadnej rozmowy. Kryzysy w związku przeważnie powstają przez brak szczerej rozmowy, unikanie rozmów czy odpowiedniego porozumienia między partnerami.
Wspólny, szczery dialog oparty na wzajemnym zaufaniu to podstawa do stworzenia dobrej relacji. Każdy konflikt jesteśmy w stanie wspólnie pokonać jeżeli potrafimy się słuchać i jesteśmy otwarci dla naszego partnera. Jeśli zauważasz, że twój partner oddala się od ciebie co raz bardziej – potrzebna jest to rozmowa i chęć zaoferowania pomocy. Związek to nie tylko miłość czy seks – w związku potrzebna jest również przyjaźń.
Jak przetrwać kryzys w związku?
Jeśli zastanawiasz się jak przetrwać kryzys w swoim związku – nie rób tego. Nie możesz się zastanawiać, ponieważ jeżeli zależy ci na waszym związku, musisz przejść do działania. Jeśli wiesz, że dotknął wasz związek kryzys i chciałbyś poznać sposoby przedstawię Ci uniwersalne metody:
- Rozmowa – to bardzo istotne, aby rozmawiać o tym co aktualnie dzieję się w relacji, o swoich uczuciach i codziennych problemach. Na etapie, w którym kryzys jest już w zaawansowanym stopniu i ciągnie się przez dłuższy czas, dobrym pomysłem może być spisanie na kartce rzeczy, który nas drażnią i które chcielibyśmy zmienić.
- Spędzanie wolnego czasu razem – często w życiu jest tak, że zapominamy, aby być przy naszym partnerze, dzielić wspólne pasję i zainteresowania. Zamiast nieustannych pretensji o brak poświęcanego czasu, zacznijcie go spędzać wspólnie. Taka forma relaksu dobrze zrobi dla waszego związku, ponieważ umocni to dotychczasowe relację. Formą spędzenia wolnego czasu może być również: spacer, jazda na rowerze, wypad do kina, wyjście do restauracji, kawiarni itd. Takie oderwanie się od codziennych czynności zrobi dobrze każdej osobie, ponieważ zapominamy o rutynie dnia codziennego.
- Rozmowa o potrzebach – kobiety mają w swojej naturze, że oczekują one od mężczyzn by ci domyślali się wszystkich intencji czy potrzeb bez konieczności rozmowy. Niestety taka forma komunikacji zdaję się na nic i często wychodzą nieporozumienia. Faceci skonstruowani są w taki sposób, że ciężko im się domyśleć co ma na myśli druga osoba. Potrzebują oni jasnych komunikatów i instrukcji, dlatego nie można mieć im za złe jeśli nie domyślają się o twoich potrzebach. Należy rozmawiać o swoich potrzebach, ponieważ tylko wtedy mamy pewność, że nasz partner będzie wiedział czego oczekujemy.
- Spontaniczność – w związku potrzebna jest spontaniczność i niespodzianki, które urozmaicą codzienne obowiązki domowe. W momencie kiedy w związek wkrada się rutyna, monotonia i nuda z pewnością dobrze zrobią wam wspólne wypady np. na basen, siłownię lub do kina. W związku potrzebne są spontaniczne akcje np. napis z karteczką 'Kocham Cię’, który z pewnością uszczęśliwi partnera.
- Akceptacja partnera – uważam, że w naszej intencji jest zaakceptować partnera taką osoba jaką jest, na tym polega dorosła i dojrzała relacja. Ważne, by pomimo napotkanych trudów, przeciwności losu walczyć o relację i o osobę, którą się kocha. Taka relacja z pewnością będzie w stanie to wszystko wynagrodzić.
Kryzys w związku – rozstanie
Czasem bywa tak, że mimo wielu prób i chęci zażegnanie kryzysu w związku staje się niemożliwe, ponieważ żadna ze stron nie otrzymuje oczekiwanych rezultatów. Wtedy partnerzy co raz częściej zaczynają myśleć o rozstaniu. Myślę, że jest to ostateczność, z którą lepiej nie podejmować pochopnych decyzji. Zdecydowanie lepiej jest zamieszkać osobno, zrobić przerwę w związku i przemyśleć, czy ratowanie związku ma jeszcze jakiś sens.
Kryzys w związku nie oznacza rozwodu, dlatego należy się nim odpowiednio zająć, by móc go w porę zażegnać. Powinniście skupić się na tym co was połączyło, co dawało wam szczęście i miłość. W końcu było coś, co skłoniło was do zakochania się nawzajem. Jeśli kochacie się i jesteście gotowi do pójścia na kompromis, przetrwacie te zmiany.
Jeśli uważasz natomiast, że twój związek jest toksyczny, ponieważ dominuje w nim przemoc, agresja i chęć dominacji przez partnera – odpuść sobie. Taka relacja nie ma sensu i prędzej czy później skończy się jeszcze większym płaczem i rozstaniem. Nie łudź się, że twój partner kiedyś się zmieni a ty będziesz szczęśliwa.
POLECAMY RÓWNIEŻ ➡ Zdrada żony i co dalej?
Jeżeli chciałabyś poznać gotową receptę na kryzys w związku – nie znajdziesz jej, ponieważ nie ma idealne sposobu na stworzenie szczęśliwej pary. To wy musicie odpowiednio się poznać, by móc wzajemnie dopełniać swoje słabości. Pamiętajcie, że szczera rozmowa to skuteczne narzędzie do zapobiegania konfliktów w związku. Ważne, jest aby znaleźć formę wspólnego spędzania czasu i zacieśniania relacji np. w formie sportu. W dobrym związku partner powinien być jak najlepszy przyjaciel.
Last modified: 27 października, 2022
Dzięki Twojej pomocy wraz ze swoją kobietą w końcu zażegnaliśmy kryzys, który trwał już od dłuższego czasu za co jestem Ci bardzo wdzięczny! W końcu przestaliśmy się kłócić o byle co a związek zaczął rozkwitać na nowo. Polecam!!